O dogodku
Oblikovanje mesta je proces, ki se nikoli ne konča. Ko je Plečnik gradil mozaik Ljubljane, je vanj sproti dodajal nove in nove kamenčke. Tudi Plečnik se je rad igral, imel je res bujno domišljijo! Nenehno je spreminjal in izboljševal svoje načrte, preizkušal nove možnosti, nikoli se ni zadovoljil s prvo rešitvijo. Prepričan je bil, da je lahko še boljši! Včasih je bil monumentalen, drugič skromen in varčen pri materialih, vedno pa iznajdljiv in pogumen. Ustvaril je mesto, v katerem je lepo in prijetno živeti, delati, se družiti in se igrati. Njegovi trgi, parki, ulice, mostovi in hiše živijo še danes, čeprav so nastali že pred mnogimi leti.
Misel, da bi z igro in druženjem Plečnikovo mesto skupaj gradili naprej, da bi bilo še boljše in lepše, ter želja, da bi navdihujočo Plečnikovo Ljubljano približali družinam, sta nas skrbnike in ljubitelje Plečnikove dediščine pripeljali do ideje, da priredimo celodnevni brezplačni festival v duhu Plečnikovega ustvarjanja. Dogodek, namenjen družinam, druženju in praznovanju, organiziramo Mestni muzej Ljubljana, Muzej za arhitekturo in oblikovanje, Narodna in univerzitetna knjižnica ter Plečnikova hiša, skupaj s partnerji: Srednjo šolo za oblikovanje in fotografijo Ljubljana, Centrom arhitekture Slovenije / programom Igriva arhitektura, Turizmom Ljubljana, ilustratorko Nušo Jurjevič, glasbeno pedagoginjo Matejo Fi in Festivalom Ljubljana.
Želimo si, da bi Plečnikov dan postal ljubljanski festivalski dogodek vseh prihajajočih pomladi. Sledimo Plečnikovi domišljiji, igrajmo se in z igro soustvarjajmo Ljubljano, v kakršni bomo radi živeli. Tako kot je to znal Plečnik!
Opis partnerjev

Mestni muzej Ljubljana
Mestni muzej Ljubljana je ustvarjalna, sodobna in družbeno aktivna ustanova, ki sestavlja pomemben del ljubljanske kulturne dediščine. Velja za prostor sinergije in učenja, v katerem ponujamo možnost novih pogledov na našo preteklost, sedanjost in prihodnost. S stalno razstavo Ljubljana. Zgodovina. Mesto., ki velja za osebno izkaznico prestolnice, in drugimi občasnimi razstavami ter spremljevalnimi dogodki vključuje izkustveno učenje in si prizadeva za interaktivno vključevanje otrok, ki lahko v muzeju raziskujejo, se učijo, dotikajo, izražajo in doživljajo. S temi pristopi spodbuja njihovo naravno radovednost in ustvarjalnost.

Plečnikova hiša
Ob sprehodu skozi Ljubljano ne morete spregledati množice ureditev in arhitekturnih stvaritev slovenskega arhitekta Jožeta Plečnika. Arhitekt, rojen v Ljubljani in v stroki podučen na Dunaju, je v Pragi pridobil pomembno ustvarjalno širino, ki jo je ob prihodu v rodno Ljubljano spretno udejanjil in ustvaril fenomen, ki mu danes pravimo Plečnikova Ljubljana. Marsikatera ideja se mu je porodila prav v njegovem domu, v hiši v Trnovem, ki je danes urejena kot muzej in je bila leta 2009 razglašena za spomenik državnega pomena. Plečnikova hiša ponuja mnoga izkustvena doživetja za otroke in družine, ki skozi posebna vodstva, domišljene tiskane vodnike in razigrane delavnice najmlajšim približa ustvarjalnega duha velikega mojstra in jih navduši nad kreativnim udejstvovanjem.

Muzej za arhitekturo in oblikovanje
Muzej za arhitekturo in oblikovanje je prostor srečevanj, izmenjave znanj, mnenj in idej o preteklosti, sedanjosti in prihodnosti. Oblikovanje in arhitektura sta temelj našega bivanja, hiše in stanovanja, v katerih živimo, delamo in se učimo, ter predmeti, ki jih pri tem uporabljamo, pa so tisti najbolj otipljivi del našega vsakdanjega življenja. Dobro je, da jih poznamo in o njih nekaj vemo. V MAO zato veliko pozornost posvečamo izobraževanju, ustvarjanju in raziskovanju prostorov in predmetov z razstavami ter delavnicami in dogodki, ki so namenjeni družinam in širši skupnosti. Že vrsto let organiziramo Nedeljo v MAO, ki navdušuje tako otroke kot odrasle, ki si želijo o arhitekturi in oblikovanju izvedeti več. Otroke skozi igro in zabavo popeljemo v svet inovacij in ustvarjanja, radi eksperimentiramo in debatiramo, se igramo in sprašujemo, izdelujemo in preizkušamo. V MAO je vedno živo, vedno zanimivo in vedno drugače.

Narodna in univerzitetna knjižnica
Nacionalna in univerzitetna knjižnica (NUK) hrani misli. Je slovenska narodna knjižnica s temeljnim poslanstvom zbiranja, varovanja in zagotavljanja uporabe nacionalne zbirke knjižničnega gradiva. Je osrednja državna knjižnica in univerzitetna knjižnica Univerze v Ljubljani, pod njeno streho pa nastaja tudi Digitalna knjižnica Slovenije. Obiskovalcem omogoča dostop do znanja in kulture preteklih in sedanjih slovenskih generacij ter svetovne pisne kulturne in znanstvene dediščine v knjižnici in na spletu. Podpira znanstveno in raziskovalno delo ter s prireditvami, razstavami in predavanji promovira slovensko kulturo, ustvarjalnost in dediščino. Domuje v eni najlepših knjižničnih palač, katere avtor je arhitekt Jože Plečnik.

Center arhitekture Slovenije, program Igriva arhitektura
Center arhitekture Slovenije deluje na področju arhitekturne vzgoje in izobraževanja ter ozavešča o pomenu kakovostno grajenega prostora. Vsi ljudje oblikujemo prostor, hkrati pa prostor oblikuje nas. S projekti želimo izobraževati o pomenu arhitekture in prostora ter hkrati dvigati zavest o bogati slovenski kulturni in arhitekturni dediščini. V okviru Centra arhitekture Slovenije deluje program Igriva arhitektura, ki preko izkustvenih delavnic ozavešča vse generacije. Pod eno streho skrbimo za prostorsko opismenjevanje otrok in odraslih po vsej Sloveniji.
Naj nas prostor navdihuje!

Srednja šola za oblikovanje in fotografijo Ljubljana
Srednja šola za oblikovanje in fotografijo je šola, ki jo poznajo vsi, ki so kadar koli razmišljali o svetu, v katerem živimo, in prišli do spoznanja, da je ta prijetno pester tudi zato, ker so med nami ljudje, ki zavzeto razmišljajo o njegovi pozitivni strani, o estetskem in koristnem, ki nas obkroža, kar je zanje ustvarjalno in navdihujoče. Zaradi tega se neizmerno veselijo življenja, kar se kaže na področju umetnosti, oblikovanja, fotografije, znanosti in tako rekoč v vsakem likovnem delu. Oblikovna je šola, ki te nauči gledati ter videti, te spodbuja k ustvarjalnemu razmišljanju in delovanju za plemenitejšo družbo. Redke šole ponujajo tovrstna znanja in naša je ena izmed najboljših. Plemeniti jo tudi domovanje v Križankah. Ta dom je naši šoli dodelil sam Jože Plečnik, ki je nanj zapisal: »MINLJIV SI, LE TVOJA DELA SO TVOJ SPOMIN.«

Turizem Ljubljana
Ljubljana je varno in sproščeno mesto z obsežnimi površinami za pešce ter številnimi otroškimi igrišči. Mnogo restavracij ponuja otroške menije, ljubljanske slaščičarne slovijo kot odlične, izbira družinam prijaznih prenočišč pa je izvrstna. Na ulicah in trgih ter v številnih kulturnih ustanovah redno potekajo prireditve in aktivnosti za otroke, številne med njimi pa so celo brezplačne. Z njimi je staršem in otrokom ponujena možnost zabavnega druženja ter spoznavanja zanimive in manj znane mestne zgodovine na nov in razburljiv način. Prav tako je za otroke do 6. leta starosti brezplačen javni prevoz z avtobusi LPP, turistična kartica Ljubljana pa je za otroke med 6. in 14. letom starosti na voljo po nižji ceni. Z njo lahko obiščete vse glavne znamenitosti mesta ali pa se odkrivanja prestolnice lotite kar z Ljubljanskim zmajčkom.

Festival Ljubljana
Festival Ljubljana je ena najpomembnejših kulturno-umetniških organizacij v Evropi, ki slovenski in tuji javnosti zagotavlja kulturno-umetniške vsebine vrhunske kvalitete mednarodno priznanih umetnikov. Zavod trajno in nemoteno zagotavlja javne kulturne dobrine na področju vseh vrst kulturnih prireditev, gledaliških, glasbenih in vizualnih ter drugih dejavnosti. V okviru svoje dejavnosti Festival Ljubljana kot osrednjo prireditev organizira mednarodni poletni festival (koncerte simfonične in komorne glasbe, operne, baletne in gledališke predstave z vrhunskimi domačimi in tujimi umetniki), znan pa je tudi po drugih različnih dogodkih, med njimi po festivalu Slovenski glasbeni dnevi, glasbenem ciklu Mladi virtuozi, Zimskem festivalu ter Mednarodnem klavirskem tekmovanju.

Mateja Fi
je pedagoginja in pevka, samozaposlena v kulturi. Osrednja nit njenega dela so glas ~ dih ~ telo.
Od 2010 (do 2018 s priimkom Gorjup) kot glasbena pedagoginja aktivno sodeluje s slovenskimi vrtci, šolami, knjižnicami in drugimi vzgojno-izobraževalnimi ustanovami. Je redna gostja festivalov za otroke in mlade. Ima zelo bogat in raznolik nabor glasbeno-ustvarjalnih vsebin, delavnic in predstav za otroke in mlade. Izvaja samostojne glasbene koncerte, delavnice, predavanja, vodi vadbe, občasno sodeluje z gledališči. Vrsto let je bila prepoznavna poustvarjalka slovenskih ljudskih pesmi. Je ustanoviteljica GlasNit metode za nosečnice in GlasMost izobraževanj in delavnic dela z glasom, dihom in telesom. Sodeluje tudi z različnimi javnimi ustanovami, v katerih prepoznavajo terapevtski vidik glasbe, zvoka in samoizražanja (bolnišnice, domovi za ostarele, porodnišnice, …) za njihove uporabnike in za zaposlene. V podjetjih vodi seminarje optimalne uporabe diha in glasu in povezovalne programe za delovna združenja. Ljudem pomaga razvijati pevski in govorni posluh, optimalnejše dihanje, boljše občutenje svojega telesa in vračanje k dobrodejni in zdravilni uporabi prvin svojega glasu, diha in telesa.
Nuša Jurjevič
Nuša Jurjevič je večkrat nagrajena ilustratorka in pedagoginja, ki je med drugim ilustrirala slikanico Sivko na potepu po Plečnikovi Ljubljani (MGML). Kadar ne riše, rada poprime za nalivno pero, dela z mladimi, sodeluje v različnih interdisciplinarnih projektih, zanimanje za umetnost v učnem kontekstu pa razvija tudi na doktorskem študiju. Veseli jo, da je lahko strast do ustvarjanja podob prelila v poklic, ki osrečuje.