O dogodku
Oblikovanje mesta je proces, ki se nikoli ne konča. Ko je Plečnik gradil mozaik Ljubljane, je vanj sproti dodajal nove in nove kamenčke. Tudi Plečnik se je rad igral, imel je res bujno domišljijo! Nenehno je spreminjal in izboljševal svoje načrte, preizkušal nove možnosti, nikoli se ni zadovoljil s prvo rešitvijo. Prepričan je bil, da je lahko še boljši! Včasih je bil monumentalen, drugič skromen in varčen pri materialih, vedno pa iznajdljiv in pogumen. Ustvaril je mesto, v katerem je lepo in prijetno živeti, delati, se družiti in se igrati. Njegovi trgi, parki, ulice, mostovi in hiše živijo še danes, čeprav so nastali že pred mnogimi leti.
Misel, da bi z igro in druženjem Plečnikovo mesto skupaj gradili naprej, da bi bilo še boljše in lepše, ter želja, da bi navdihujočo Plečnikovo Ljubljano približali družinam, sta nas skrbnike in ljubitelje Plečnikove dediščine pripeljali do ideje, da priredimo celodnevni brezplačni festival v duhu Plečnikovega ustvarjanja. Dogodek je namenjen družinam, druženju in praznovanju arhitekture. Festival smo zasnovali v Muzeju in galerijah mesta Ljubljana, vsako leto pa k sodelovanju povabimo raznolike partnerje, ki s svojim programom bogatijo dogajanje.
Festival Plečnikov dan poteka vsako drugo pomlad. Na dogodku sledimo Plečnikovi domišljiji, se igramo in z igro soustvarjajmo živahno Ljubljano, v kakršni bomo radi živeli. Tako kot je to znal Plečnik!
Opis partnerjev
Plečnikova hiša
Ob sprehodu skozi Ljubljano ne morete spregledati množice ureditev in arhitekturnih stvaritev slovenskega arhitekta Jožeta Plečnika. Arhitekt, rojen v Ljubljani in v stroki podučen na Dunaju, je v Pragi pridobil pomembno ustvarjalno širino, ki jo je ob prihodu v rodno Ljubljano spretno udejanjil in ustvaril fenomen, ki mu danes pravimo Plečnikova Ljubljana. Marsikatera ideja se mu je porodila prav v njegovem domu, v hiši v Trnovem, ki je danes urejena kot muzej in je bila leta 2009 razglašena za spomenik državnega pomena. Plečnikova hiša ponuja mnoga izkustvena doživetja za otroke in družine, ki skozi posebna vodstva, domišljene tiskane vodnike in razigrane delavnice najmlajšim približa ustvarjalnega duha velikega mojstra in jih navduši nad kreativnim udejstvovanjem.
Cukrarna
Na obrobju mestnega središča Ljubljane stoji Galerija Cukrarna, ki ni tipična umetniška galerija. Nekoč največji industrijski objekt na območju celotnega Avstrijskega cesarstva, v poznem 19. stoletju dom nekaterih najpomembnejših slovenskih pesnikov in pisateljev, danes predstavlja prostor za sodobne umetniške projekte različnih vrst – vizualne, intermedijske, performanse, zvok, glasbo in še več. Galerija Cukrarna je prostor, kjer se združujejo ideje in ustvarjalnost, otroci vseh starosti in odrasli pa lahko preko poučnih in raznolikih aktivnosti raziskujejo sodobno umetnost. Spoznajte sodobno umetnost skozi eksperimentalne delavnice, raziskovalna vodstva po razstavah, koncerte in doživite, kako različne oblike sodobne umetnosti skupaj ustvarjajo nekaj resnično izjemnega. Zaradi sodobnega programa umetnosti, bogate zgodovine in privlačne arhitekture je Cukrarna nepogrešljiva destinacija za otroke ter vse, ki v srcu ohranjajo otroško radovednost.
Muzej za arhitekturo in oblikovanje
Muzej za arhitekturo in oblikovanje je prostor srečevanj, izmenjave znanj, mnenj in idej o preteklosti, sedanjosti in prihodnosti. Oblikovanje in arhitektura sta temelj našega bivanja, hiše in stanovanja, v katerih živimo, delamo in se učimo, ter predmeti, ki jih pri tem uporabljamo, pa so tisti najbolj otipljivi del našega vsakdanjega življenja. Dobro je, da jih poznamo in o njih nekaj vemo. V MAO zato veliko pozornost posvečamo izobraževanju, ustvarjanju in raziskovanju prostorov in predmetov z razstavami ter delavnicami in dogodki, ki so namenjeni družinam in širši skupnosti. Že vrsto let organiziramo Nedeljo v MAO, ki navdušuje tako otroke kot odrasle, ki si želijo o arhitekturi in oblikovanju izvedeti več. Otroke skozi igro in zabavo popeljemo v svet inovacij in ustvarjanja, radi eksperimentiramo in debatiramo, se igramo in sprašujemo, izdelujemo in preizkušamo. V MAO je vedno živo, vedno zanimivo in vedno drugače.
Center arhitekture Slovenije, program Igriva arhitektura
Center arhitekture Slovenije deluje na področju arhitekturne vzgoje in izobraževanja ter ozavešča o pomenu kakovostno grajenega prostora. Vsi ljudje oblikujemo prostor, hkrati pa prostor oblikuje nas. S projekti želimo izobraževati o pomenu arhitekture in prostora ter hkrati dvigati zavest o bogati slovenski kulturni in arhitekturni dediščini. V okviru Centra arhitekture Slovenije deluje program Igriva arhitektura, ki preko izkustvenih delavnic ozavešča vse generacije. Pod eno streho skrbimo za prostorsko opismenjevanje otrok in odraslih po vsej Sloveniji.
Naj nas prostor navdihuje!
Turizem Ljubljana
Ljubljana je varno in sproščeno mesto z obsežnimi površinami za pešce ter številnimi otroškimi igrišči. Mnogo restavracij ponuja otroške menije, ljubljanske slaščičarne slovijo kot odlične, izbira družinam prijaznih prenočišč pa je izvrstna. Na ulicah in trgih ter v številnih kulturnih ustanovah redno potekajo prireditve in aktivnosti za otroke, številne med njimi pa so celo brezplačne. Z njimi je staršem in otrokom ponujena možnost zabavnega druženja ter spoznavanja zanimive in manj znane mestne zgodovine na nov in razburljiv način. Prav tako je za otroke do 6. leta starosti brezplačen javni prevoz z avtobusi LPP, turistična kartica Ljubljana pa je za otroke med 6. in 14. letom starosti na voljo po nižji ceni. Z njo lahko obiščete vse glavne znamenitosti mesta ali pa se odkrivanja prestolnice lotite kar z Ljubljanskim zmajčkom.
Galerija DobraVaga
DobraVaga je razstavni in projektni prostor, prodajna galerija in odprti atelje različnih vizualnih jezikov, slogov in vsebin. Prostor na osrednji ljubljanski tržnici s pogledom na Ljubljanico (celoten kompleks je zasnoval arhitekt Jože Plečnik), ki deluje pod okriljem Centra urbane kulture Kino Šiška, je svoja vrata odprl leta 2016. DobraVaga se osredotoča na nove, angažirane in inovativne formate, s katerimi aktivno podpira, spodbuja in promovira estetske premisleke ustvarjalk in ustvarjalcev mlajše generacije.
Center Rog
Center Rog je sodoben izdelovalniški prostor, namenjen vsem, ki radi ustvarjajo z rokami, ne glede na znanje in starost. Devet proizvodnih laboratorijev, ki deluje v osrčju stavbe nekdanje tovarne, predstavlja prostor za učenje in uporabo tako tradicionalnih kot tudi sodobnih, digitalnih tehnologij. V Centru Rog lahko ukvarjaš s povsem konkretnimi in otipljivimi izzivi – od popravila različnih predmetov do izboljšav in izdelave novih, inovativnih in družbeno koristnih izdelkov. V Centru Rog je tudi devetnajst projektnih studiev in pet rezidenčnih stanovanj, poleg tega pa še enota Mestne knjižnice Ljubljana, knjižnica Rog, velika razstavno-prireditvena dvorana, kavarna, bistro in restavracija ter več trgovin z lokalnimi izdelki.
Anka Iskra
Anka Iskra deluje na področju grafičnega oblikovanja, fotografije in grafike. V času študija Grafične tehnologije se je začela ukvarjati z umetniško grafiko in znanje na tem področju nadgrajevala tudi na tečajih v MGLC. Ko ne oblikuje tiskovin ali raziskuje okolice skozi fotografski objektiv, ustvarja v tehnikah linoreza, suhe igle, jedkanice, akvatinte, sitotiska in drugih. Kreativno energijo črpa iz zgodb, narave in ljudi. Svoja grafična dela je predstavila na več skupinskih razstavah. Redno izvaja tudi delavnice različnih grafičnih tehnik za otroke in odrasle.
Nuša Jurejvič
Nuša Jurjevič je ilustratorka in pedagoginja. Za svoje delo je prejela nagrado Akademije za likovno umetnost in oblikovanje, Prešernovo nagrado Pedagoške fakultete Univerze v Ljubljani in delovno štipendijo Ministrstva za kulturo, razstavljala pa je v več galerijah in knjižnicah. Zanima jo povezovanje domišljijske in stvarne ilustracije, rada riše izmišljena (pa tudi malo manj izmišljena) bitja, ki se potepajo po svetu, pri ilustriranju pa večkrat kombinira različne pristope. Kadar ne riše, poprime tudi za nalivno pero, dela z mladimi, sodeluje v različnih interdisciplinarnih projektih, zanimanje za umetnost v učnem kontekstu pa razvija tudi na doktorskem študiju in pri delu s študenti na Pedagoški fakulteti Univerze v Ljubljani. Veseli jo, da je lahko strast do ustvarjanja podob prelila v poklic, ki osrečuje.
Nina Klinec
Nina Klinec je izkušena in certificirana učiteljica joge od leta 2018 (RYS 200, RJŠ 300), ki svojo strast in znanje usmerja v delo z otroki. Njena predanost jogi se odraža v kreativnih in zabavnih praksah, ki spodbujajo celostni razvoj. Z inovativnimi metodami in igro ustvarja varno okolje, kjer se otroci lahko razvijajo telesno, miselno in čustveno. Njen pristop je poln sočutja in spoštovanja do posameznikovega tempa in sposobnosti. V Ljubljani lahko uživate v njenih praksah na različnih lokacijah, kot sta ŠD Moste in Pot joge. Poleg tega pa svoje znanje joge prenaša tudi na individualnih praksah. Izven joge je Nina tudi učiteljica zgodovine na osnovni šoli, kar ji daje edinstven vpogled in razumevanje otrokovega sveta in se lepo dopolnjuje z njenim delom v jogi. Verjame, da je kombinacija joge, muzeja in zgodovine izjemno močno orodje za spodbujanje otrokovega učenja in razvoja.